Haberler
Tüm Haberleri Oku »

Ters Ozmoz Nedir ?
05.07.2008 12:20:08

Ters Ozmoz Nedir ? 

Ters ozmoz, suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayiran ve saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanilan membran filtrasyon prosesinin adidir. Bu sistemler çapraz akisli olarak çalisirlar. Bilinen anlamda filtrasyon prosesi degildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçisine izin veren gözenekler son derece ufaktir. (Yaklasik 1 mm'nin 2.000.000'da biri delik çapi). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazi çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diger moleküller ise konsantre su fazinda sistemden disari atilir.

 

Ters Ozmoz Sistemler Nasil Içme Suyu Üretir ? 

Ters ozmoz üniteler genelde ön filtrasyon asamalari sonrasinda kullanilir. Su önce partikül filtreden geçirilir. Partikül filtrasyon, suyun içinde bulunan 5 mikrondan daha büyük olan tüm partikülleri tutar. (1 mikron = 0.001 mm ) Partikül filtrasyon membranlarin tikanmasini engellemek aöaci ile kullanilir. Partikül filtrasyondan sonra su aktif karbon filtreden geçirilir. Aktif karbon ile suda istenmeyen koku, tat ve klor tutulur. Aktif karbon filtreden geçirildikten sonra su, tekrar 1 mikron filtrasyondan geçirilir. Burada daha ince taneciklerin tutulmasi saglanir. Bu ünitelerden geçen su ters ozmoz membrana verilmeye hazirdir. Ters ozmoz membran suyun çözünmüs iyonlari tutar. Suyun içindeki bu iyonlar arasinda, agir metaller, sodyum, kursun, arsenik, nitrat, asbest ve diger bir çok zararli iyonlar bulunur. Su ters ozmoz membrandan çiktiktan sonra ikinci bir tat düzenleyici post aktif karbon filtreden geçirilir. Ters ozmoz üniteden çikan su son derece güvenilir ve lezzetli bir içme suyudur.

 

Ters Ozmoz Sistemle Evimdeki Tüm Suyu Aritabilir miyim ?  

Aslinda olabilir, ancak ters ozmoz çok yavas bir prosestir. Ev tipi içme suyu sistemlerinin çogu, 150 Lt/gün kadar su verir. Çok büyük bir sistem ancak tüm evin genel su ihtiyacini karsilayabilir. Sistemin kompleksligi ve pahaliligi bu tip ticari kullanimlari sinirlamaktadir. Ayrica, bir çok evsel kullanim için bu kadar yüksek kalitede su gerekli degildir.

 

Ters Ozmoz Içme Suyu Sistemlerinin Bakima Ihtiyaci Var midir ?  

Sistem içindeki partikül filtreler ve aktif karbon filtrelerin belli bir ömrü vardir ve periyodik olarak degistirilmelidirler. Genellikle bu filtrelerin yilda bir degistirilmesi yeterlidir. Degisim sikligi, ham su kalitesi ve aritilan su miktarina göre degisebilir. Ters Ozmoz membran ise düzenli bakim ile en az 3-4 sene dayanacaktir. Membran degisim zamaninin gelip gelmedigi konusunda uzmana danisilmasi gereklidir.

 

 

Ters Ozmoz Sistemde Tutulan Minerallere Insan Vücudunun Ihtiyaci Yok mu ?  

Insan vücudunun bazi minerallere ve vitaminlere olan ihtiyaci dogrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alinmasi için en dogru yol iyi ayarlanmis bir diyettir. Söz konusu faydali mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanin günlük mineral ihtiyacini ne kadar çok su içerse içsin karsilayabilmesi mümkün degildir


© Aqualine Tecflo ideal Su Aritma Cihazi Filtreleri safsu cihazı Ev Endustri membran sediment aktif blok karbon filtreleri distile su kum karbon yumuşatma Ro Culligun Uf sistemi, fleck valf, merlin arıtmalı sebil ve filmtec membran,membrane, filitreleri reçine filter tezgahaltı cihazların kartus filtreleri bulunmaktadır firmamız sufim, aquawim, waterlight, ihlas, aura, bms, ideal, ocen, hayzek, df, ge, coolpek, springwater, pallas, waterim, aquamach, acura, aquaturk, comtech, ionica philips, proline, hsc, cebilon, simtel, arçelik, bosch, vestel, fokus, Tezgahalti, setüstü, cihazların ,pompalı pompasız kabinli yedek filtre servis işlemleri Sanayide clack valfler, sıata, sıata kontrol üniteleri, structural tanklar, wave cyber, pwg-wellmate tanklar, tuz tankları, kabinetler, gövde aksesuarları, mineral kimyasallar, seko dozaj pompaları, torba filtre cihazı, aqua diyafram vanalar, tortu filtre sistemleri, aktif karbon, tandem yumuşatma sistemleri, filter valf, timer maruyama, arıtma sistemlerinin filtreleri ve yedekleri firmamız tarafından toptan perakende satışı servisi sunulmaktadır 2008.
All right reserved.
System is Created by İmpaş Ajans