Haberler
Tüm Haberleri Oku »

İski Su Sorununu Melen Barajıyla Tamamen Çözüyor
06.03.2014 17:30:16

İstanbul'un su kaynağını iki katına çıkartacak dünyanın en büyük içmesuyu barajının temeli atıldı.

Melen Barajı Temel Atma Töreni; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KKTC Çevre Bakanı, İstanbul ve Düzce Valileri, ABD Başkonsolosu, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, çok sayıda bürokrat ve vatandaşların katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da geçmişte İstanbul'un çok ciddi su ve çevre sorunları yaşadığını hatırlatarak, 1994'te başlattıkları çalışmalarla İstanbul'un su, atıksu ve çevre sorunlarını aştıklarını söyledi. Melen Barajı'nın İstanbul'un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini ifade eden Eroğlu, müteahhitten barajın 7 Aralık 2016 saat 13.59'da bitirilmesini istedi. Melen Barajı'nın dünyanın sayılı içmesuyu barajlarından biri olduğunu vurgulayan Eroğlu "Melen Barajı yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edecek. Tek başına İstanbul'un yıllık su ihtiyacını karşılayacak" diye konuştu. Melen Projesi'yle İstanbul'u susuz bırakmayacağını belirten Veysel Eroğlu, "İstanbullular susuzluk konusunda endişe etmesin." dedi.

Temel atma töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, "Bugün sizlerle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar adına bir tarih düşüyoruz. İstanbul'daki yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve gelecekte de İstanbul'da su sıkıntısı yaşanmaması için çok önemli bir temel atıyoruz" dedi. Sağlıklı suya erişimin dünyanın birçok şehrinde sorun haline geldiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu; "Gelecek kuşakların bizi hayırla yad edeceğine inanıyorum. Çünkü su hayattır. İstanbul'un dününde yaşanan ve kader gibi görülen susuzluk Başbakanımızın göreve gelmesiyle değişti. Çare bulunamaz denen dönemde, ciddi anlamda su ve çevre yatırımları yapıldı. Biz de aynı vizyona paralel olarak su ve çevre yatırımlarını sürdürdük. Haliç'e İstanbul Boğazı'ndan açtığımız dev tünelle günde 265 bin metreküplük temiz ve oksijenli suyu akıtıyoruz. Haliç'te hayat yeniden başladı, balık tutulur, su sporları yapılır hale geldi. Altınboynuz'un yok olması İstanbul'un bir parçasının yok olması demekti, engelledik."

Göreve geldiklerinde su baskınlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırdıklarını anlatan Başkan Topbaş, "Yaptığımız yatırımlarla İstanbul'u kendine getirdik. Denizler, dereler temizlendi. Türkiye 80 yılın en kurak yılını yaşamamıza ve barajlardaki doluluk oranı yüzde 30'larda olmasına rağmen İstanbul'un su sıkıntısı yok diyebiliyoruz. 15 milyon insan ve yaz aylarında günlük 3 milyon metreküplük kullanıma rağmen İstanbul'da su sıkıntısı olmayacak inşallah" diye konuştu. Topbaş, geleceği düşünerek 2004'ten bu yana barajların mutlak koruma alanlarındaki 24 milyon metrekareyi kamulaştırdıklarını, İstanbul'a dev ileri biyolojik arıtmalar yaptıklarını, biyolojik arıtmaları köylere kadar götürdüklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bütün derelerimizi ıslah ettik, yılsonunda İstanbul'da ıslah edilmemiş dere kalmayacak. Üsküdar'dan Eminönü'ne uzanan 2 dev çelik su borusunu yeniledik. Boğaz'ın altından dev bir tünelle Melen Suyu'nu Avrupa Yakası'na taşıdık. Bugün İstanbul'un su kaynağını iki katına çıkartacak dünyanın en büyük içmesuyu tedarik barajının temeli atıyoruz. Mesai arkadaşlarıma, hükümetimize ve bize bu yetkiyi veren İstanbullulara özellikle teşekkür ediyorum."

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Bakan Veysel Eroğlu'na İstanbul Boğazı'nın tam orta noktasından ve 135 m derinden çıkartılan taşlardan yapılan bir tesbih hediye etti. Kadir Topbaş ve Veysel Eroğlu ile diğer katılımcılar Düzce'nin Kocaali ilçesi Ortaköy beldesindeki Melen Barajı şantiyesine canlı bağlantı yaparak temel atma törenini gerçekleştirdiler.MELEN BARAJI
Baraj; Batı Karadeniz Bölgesinde İstanbul Boğazı'nın 170 km doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü noktada yapılacak ve 214 milyon liraya mal olacak. 2016 Yılında tamamlanması planlanan kentin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılayacak.

Büyük İstanbul İçmesuyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi'nin depolama tesisi olarak inşa edilecek. Temelden yüksekliği 124 m, talvegden yüksekliği 99 m olması planlanan Melen Barajı'nın dolgu hacmi ise 2 milyon 80 bin metreküp olacak. Melen Barajı 694 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak ve hizmete alındığında İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temini sağlayacak

Kaynak http://www.iski.gov.tr/web/haberDetay.aspx?HID=1004179


© Aqualine Tecflo ideal Su Aritma Cihazi Filtreleri safsu cihazı Ev Endustri membran sediment aktif blok karbon filtreleri distile su kum karbon yumuşatma Ro Culligun Uf sistemi, fleck valf, merlin arıtmalı sebil ve filmtec membran,membrane, filitreleri reçine filter tezgahaltı cihazların kartus filtreleri bulunmaktadır firmamız sufim, aquawim, waterlight, ihlas, aura, bms, ideal, ocen, hayzek, df, ge, coolpek, springwater, pallas, waterim, aquamach, acura, aquaturk, comtech, ionica philips, proline, hsc, cebilon, simtel, arçelik, bosch, vestel, fokus, Tezgahalti, setüstü, cihazların ,pompalı pompasız kabinli yedek filtre servis işlemleri Sanayide clack valfler, sıata, sıata kontrol üniteleri, structural tanklar, wave cyber, pwg-wellmate tanklar, tuz tankları, kabinetler, gövde aksesuarları, mineral kimyasallar, seko dozaj pompaları, torba filtre cihazı, aqua diyafram vanalar, tortu filtre sistemleri, aktif karbon, tandem yumuşatma sistemleri, filter valf, timer maruyama, arıtma sistemlerinin filtreleri ve yedekleri firmamız tarafından toptan perakende satışı servisi sunulmaktadır 2008.
All right reserved.
System is Created by İmpaş Ajans